niedziela, 6 grudnia 2015

Christkind -Christ Angel- symbol Świąt Bożego Narodzenia w Norymberdze

Co dwa lata w Norymberdze wybierana jest młoda dziewczyna, która w czasie Adwentu i Jarmarku Bożonarodzeniowego, tu zwanego Christkindlesmarkt, pełni rolę ambasadora Norymbergi  i jest pięknym symbolem tutejszych świąt Bożego Narodzenia. W tym roku Christkind (Dzieciątko Jezus) wybrana została Barbara Otto.  Tak więc następne wybory w 2017 roku.
W rankingach najpiękniejszych jarmarków adwentowych, Norymberski Christkindlesmarkt od dawna zajmuje jedno z czołowych miejsc. Żeby go odwiedzić  i zobaczyć Christkind  na żywo, co roku przyjeżdża do Norymbergi 2 miliony turystów z całego świata.

Wybór takiej dziewczyny Anioła to długi proces i bogata, piękna tradycja.
Postać Dzieciątka Jezus (Christkind) jako Anioła przynoszącego dzieciom prezenty w wigilijny wieczór sięga XVI wieku, natomiast obecna jej wizualizacja, korona, złote szaty, kręcone blond włosy, to już historia nie tak odległa.
Pierwszy jarmark adwentowy w Norymberdze, który odnotowały historyczne kroniki, odbył się w 1628 roku, ale postać Christ Angel, w którą wcieliła się aktorka teatralna, ubrana w anielski stój, pojawiła się na Rynku Głównym w Norymberdze dopiero w 1933 roku.
Później, dopiero po wojnie w 1948, jeszcze wśród ruin zbombardowanego miasta, postać ta zaczęła być oficjalnie nazywana jako Christkind, ale nadal, aż do 1969 roku rolę tę pełniła zawsze jakaś aktorka.
Dopiero od 1970 zaczęto wybierać tak, jak odbywa się to obecnie, czyli spośród wielu norymberskich dziewcząt, wybierana jest przez mieszkańców ta jedyna, która przez dwa lata króluje na Norymberskim Chistkindlesmarkt.

Kandydatka musi spełniać następujące warunki:
1. powinna urodzić się w Norymberdze lub mieszkać tu od dłuższego czasu
2. mieć co najmniej 16 lat, ale nie więcej niż 19
3. musi mieć minimum 160 cm wzrostu
4. nie może mieć lęku wysokości i powinna być gotowa do pracy w każdych warunkach pogodowych
5. powinna być ładna i szczupła i mieć łatwość kontaktów z ludźmi, a zwłaszcza z dziećmi, do tego miła aparycja, łatwość uczenia się tekstów na pamięć oraz uśmiech uśmiech i jeszcze raz uśmiech nie schodzący z twarzy.

Taka rola to nie tylko prestiż  i sława na cały świat, to też przez cały czas trwania jarmarku (27.11 -24.12) ciężka praca charytatywna, odwiedzanie przedszkoli i domów opieki społecznej, ośrodków dla osób niepełnosprawnych, szpitali i wszędzie tam obdarowywanie dorosłych i dzieci prezentami. Poza tym codzienne wizyty na Rynku (Hauptmarkt) i na dziecięcym jarmarku (Kinderweihnacht), zabawa z dziećmi, czytanie im baśni. Najważniejszym jednak i najbardziej spektakularnym zadaniem Christkind jest oficjalne otwarcie w piątek przed pierwszą niedzielą adwentu Jarmarku Bożonarodzeniowego w Norymberdze i wygłoszenie tzw. Prologu z tarasu na kościele Najświętszej Marii Panny (Frauenkirche). Prolog napisał w 1966 roku dramaturg norymberski Friedrich Bröger.  Tekst jest równie piękny jak długi, dlatego podziwiam Christkind, że bez suflera , bez pomyłki tak pięknie go wyrecytowała - na dole postu znajdziecie jej występ.
Jest jeszcze jedno piękne i ważne wydarzenie, w którym Christkind bierze udział,  to Lichterzug, czyli pochód dziecięcy z latarniami. Będę tam znowu z mężem i mam nadzieję, z córkami. Zdamy później relację.


Prezentowane tu zdjęcia wystawiłam na sprzedaż w Dreamstime . Jeśli jesteś zainteresowany ich zakupem, to pod każdym zdjęciem zamieściłam link do pobrania go ze stocków. 

oto piękna Christkind 2015-2016  18-letnia Barbara Otto z Norymbergi

w latach 2013-2014  Christkind była Terese Treuheit
Polecam też tę stronę, znajdziecie tam wszystko na temat Jarmarku i Christkind: http://www.christkindlesmarkt.de
a tu obiecany film, właśnie z tej strony:  Barbara Otto- Christkind 2015-2016 otwiera Christkindlesmarkt na Rynku Głównym w Norymberdze  data 27.11.2015

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli to Ci się podobało, to proszę udostępnij lub napisz kilka słów komentarza.
Dziękuję bardzo, Anna Duda

Archiwum bloga

Popularne posty