poniedziałek, 3 listopada 2014

Konkurs fotograficzny "JESIENNE INSPIRACJE"


Foto: Anna Duda


Konkurs fotograficzny "JESIENNE INSPIRACJE"
nadsyłanie prac zakończyło się 31.10.2014


UWAGA! 

 roztrzygnięcie konkursu
 " Jesienne inspiracje"
 na końcu tego artykułu, już jest tam 15 wyróżnionych i 5-ciu "wspaniałych"
a tak to po kolei przebiegało

Spośród kilkuset fotografii nadesłanych do konkursu , organizowanego przeze mnie w grupie (kliknij): BEZ PHOTOSHOPA , mam zaszczyt i wielką przyjemność pokazać NAJLEPSZE prace naszych uczestników. 


138  nominowanych, czyli dobrych i bardzo dobrych prac prezentuję poniżej w kolejności alfabetycznej (pierwsza litera nazwy uczestnika)
Gratuluję wszystkim autorom!!!

Zdjęcia te przechodzą do drugiej tury wyborów. Z nich bowiem, wyłonimy wspólnie 5-ciu zwycięzców , z miejscami kolejno: I, II, III. IV. V oraz 5 ogólnych wyróżnień.

Zdjęcia w normalnych rozmiarach, nadesłanych przez autorów, są już zamieszczone w specjalnym albumie (kliknij): Konkurs "Jesienne inspiracje"- głosowanie w naszej facebookowej grupie BEZ PHOTOSHOPA)

Można zacząć głosowanie, które potrwa do niedzieli 16.11.2014 do końca dnia

Poziom w tym konkursie jest zróżnicowany, bo autorami są zarówno fotografowie, jak i amatorzy. Ale to właśnie jest fantastyczne i takie inspirujące. Wszyscy możemy przez takie konkursy  uczyć się od siebie, nie tylko warsztatu, ale i wrażliwości artystycznej, choć to drugie podobno, albo się ma, albo nie, bo jak Don McCullin kiedyś napisał:

"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić, aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali."


Ciąg dalszy wyborów w konkursie: 10 najlepszych prac, tym razem w dużych rozmiarach, wkrótce na tym blogu, a tymczasem zobaczcie proszę te zdjęcia, zakwalifikowane do kolejnego etapu.


Jeszcze raz uprzejmie przypominam, że Wasze głosowanie zakończyło się 16.11.2014 

Spośród tych 138 dobrych i bardzo dobrych prac, wybraliśmy 36 fotografii, 
z których później wybierzemy 5 najlepszych i 15 wyróżnień. Razem 20 zdjęć.

Tych 36 fotografii wybranych zostało według różnych kryteriów: są wśród nich takie, które zdobyły najwięcej Waszych głosów (lajków) i w większości przypadków zachwyciły również jury, ale są i takie prace, które pomimo niewielu lajków, urzekły nas swym pięknem.

Oto one:
36 półfinałowych:


A teraz, poniżej już ostatni etap konkursu:
Wybór NAJLEPSZYCH  Z  NAJLEPSZYCH, czyli 5 głównych miejsc od I do V oraz 15 wyróżnień.
Chcę jeszcze raz podziękować wszystkim za udział w konkursie oraz podkreślić, że jest to konkurs amatorsko- profesjonalny, z przewagą tego pierwszego. 
Te osoby, które zakwalifikowały się do pierwszego, czy drugiego etapu, już powinny czuć się zwycięzcami. Serdecznie im wszystkim gratuluję.
Pamiętajmy też, że ten konkurs to jednak głównie zabawa, a nie walka o jakąś nagrodę. Uczestnikami konkursu są głównie członkowie mojej grupy (kliknij)  BEZ PHOTOSHOPA
Może się komuś wydawać, że któreś zdjęcia powinny być bardziej docenione, a jednak nie przeszły do kolejnego etapu; ale chyba każdy zdaje sobie sprawę, że jak się ma ponad 100 fajnych fotografii do wyboru, to musi ktoś odpaść, aby ktoś inny mógł przejść dalej. 

Im bliżej finału, tym trudniejsze wybory, a  wybrać trzeba zdjęcia najlepsze z najlepszych. 
Do ostatniego etapu potrzebne już były rygorystyczne kryteria, np. typowy jesienny charakter fotografii. To jest jednak konkurs jesienny pt. " JESIENNE INSPIRACJE" i ta piękna pora roku powinna być  ukazana w jakimś szczególe, charakterystycznym dla jesieni, albo w krajobrazie. 
Dlatego właśnie niektóre bardzo dobre prace nie przeszły dalej, bo pomimo kunsztu nie zawierały tego charakterystycznego czynnika jesiennego. Tak było np. z niektórymi roślinami, kwiatami, kropelkami, które nie koniecznie są jesienne. Podsumowując, wiele prac było bardzo dobrych, wręcz wyśmienitych, ale nie, jak to się mówi: w charakterze.
Drugim ważnym kryterium była jakość techniczna nadesłanej pracy. Im bliżej finału, tym bardziej te zdjęcia były brane pod tzw. lupę. 

Podkreślić też należy aspekt artystyczny pracy konkursowej, jako integralną część pozostałych kryteriów.  

Do konkursu można było przysłać maksymalnie 3 fotografie i wszystkie one mogły brać udział i przechodzić do kolejnych etapów.

Ważne też dla mnie było, aby te fotografie były maksymalnie naturalne, nie upiększane zbytnio za pomocą photoshopa, czy innych programów graficznych. Lekki szlif był dopuszczalny. 

Tak więc to wszystko razem zaważyło o wyborach ostatecznych, a nie ilość lajków, jak niektórzy może sądzili. Polubienia pod zdjęciami, czyli lajki były okazją, aby wyrazić swoje uznanie dla danego zdjęcia, a nie jedynym kryterium wyboru. To by było bardzo niesprawiedliwe wobec osób, które nie zabiegały o lajki, a wystawiły świetne prace. Zresztą od samego początku wszystko było omawiane, ustalane, i ostatecznie życzeniem uczestników konkursu było, aby nagradzać zdjęcia, a nie popularność autora. Zdarzyło się  jednak też tak, że niektóre zdjęcia miały zarówno dużo głosów, jak i wielkie uznanie jury, więc tylko się cieszyć taką sytuacją. Były też takie prace, które miały dużo lajków, ale ostatecznej weryfikacji, o której piszę wyżej, nie przeszły pozytywnie. Te osoby proszę, aby nie zniechęcały się, tylko dalej wystawiały swoje prace w konkursach, bo przecież, jeśli z kilkuset nadesłanych prac, wybrane zostały właśnie ich i znalazły się  tutaj, wśród najlepszych, to chyba o czymś świadczy, prawda? Głowa do góry i proszę pamiętać, że to tylko zabawa. 

I ostatnia chyba ważna sprawa: wśród autorów byli zarówno fotografowie, jak i amatorzy. W gronie 5 najlepszych i 15 wyróżnionych są zarówno jedni, jak i drudzy. Czasem aż ciężko było rozpoznać, 
która praca jest foto-amatora, a która fotografa-profesjonalisty. I to było dla mnie najprzyjemniejszym doświadczeniem w tym konkursie. Choć pracy przy nim było mnóstwo i czasem niezadowolonych, niedocenionych osób też kilka, to jedno wiem, na pewno, że było warto i jeszcze nie raz zorganizuję podobne konkursy. Dla mnie to było wielkie wyzwanie i ogromna przyjemność i za to wszystko bardzo serdecznie wszystkim uczestnikom dziękuję.


A teraz już zapraszam do oglądania NAJLEPSZYCH, zaczynamy  od tych 15 wyróżnionych (w kolejności alfabetycznej):

wyróżnienia w kategorii: najlepszy krajobraz oraz  motyw jesienny

Autor: Anka Baran
Autor: Andrzej Kosiba 
Autor: Andrzej Kosiba 

Autor: Anna Musur Anna Tomaszewska
Autor: Daniel Kieliszczyk
Autor: Magdalena Wójcik
Autor: Ruda Dagmara


Autor: Sylwia Swiączkowska 


Autor: Zbigniew Janeczek 


Kolejnych 5 fotografii  wyróżnionych w naszym konkursie (również w kolejności alfabetycznej) 

w kategorii MAKRO oraz ART  jesienne 

Autor: Anna Zawdzka
Autor: Kazimierz Fido 

Autor: Marta Hadała

Autor: Rafał Rataj
Autor: Sylwia Swiączkowska 


I na koniec mam niezwykłą przyjemność i zaszczyt zaprezentować prace finałowe: 
5 NAJLEPSZYCH  od miejsca piątego do pierwszego.
Tak więc najlepsza i najpiękniejsza fotografia będzie na końcu tej prezentacji.

V miejsce: Kazimierz Fido
IV miejsce: Anna Musur


III miejsce: Rafał Sitek
II miejsce: Ewa Dalbor de Bever  
I miejsce: Tadeusz Bziuk

WIELKIE GRATULACJE- jesteście wspaniali.

Zapraszam też wkrótce do kolejnych konkursów fotograficznych, a może o tematyce podróży, wakacji? Wtedy zaglądajcie do grupy (kliknij):  Mania podróżowania

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli to Ci się podobało, to proszę udostępnij lub napisz kilka słów komentarza.
Dziękuję bardzo, Anna Duda

Archiwum bloga

Popularne posty