niedziela, 14 kwietnia 2013

Pobiedziska/ Polen- moja kraina jezior


Jezioro Dobre (inaczej Klasztorne) Luty 2012. Minus 18 stopni Celcjusza. Poświęcenie dla sztuki, czy miłość do Pobiedzisk? Hmmm.... myślę, że jedno i drugie. Spacer z bratem. To tu w dzieciństwie jeździliśmy na łyżwach.


Ten dzień przywołuje wiele wspomnień. Te zdjęcia to zaledwie okruchy czasu, momenty, które zatrzymałam w kadrze. Zawsze chętnie do nich wracam. Choć jestem już daleko od tych miejsc i spraw, to nadal chętnie przyglądam się wszelkim kreatywnym pomysłom, służącym rozwojowi miasta i ludzi tu żyjących.
Zapraszam na migawki z Pobiedzisk

latem też pięknie
nad Jeziorem Dobrym leży Klasztor- kiedyś moje liceum: Prywatne Liceum Zgromadzenia Sacre Couer. W maju 2011 odbył się tu ostatni zjazd, na którym byłam razem z moimi koleżankami i jedynym wtedy w szkole "rodzynkiem" wśród samych kobiet: Irkiem Antkowiakiem-dzisiejszym zastępcą burmistrza miasta Pobiedzisk. Niestety szkoła po 80 latach swojej działalności przestaje istnieć. Siostry zakonne wyprowadzają się do Warszawy, a budynek zostaje sprzedany.
wąwóz pomiędzy jeziorem Dobrym a jeziorem Małym
ten sam wąwóz, ale w maju

Jezioro Małe

nad Jeziorem Małym leży z kolei Szkoła Podstawowa, do której chodziła po wojnie moja mama, potem ja i w końcu moje córki. Nawet lekcje miałyśmy wszystkie w tych samych 2 czerwonych budynkach. Dzisiaj szkoła rozrosła się nie do poznania. 
Powyżej nowa część szkoły podstawowej w Pobiedziskach- sala w Centrum Edukacyjno- Sportowym, gdzie między innymi odbywają się cykliczne spotkania z cenionymi polskimi osobistościami świata kultury, nauki i polityki. Spotkania prowadzi zastępca burmistrza Ireneusz Antkowiak.
Link z zapisem Laboratorium Karier, w którym gościem był urodzony
 w Pobiedziskach znany aktor Andrzej Pieczyński
http://www.itvpobiedziska.pl/film,andrzej_pieczynski,1077.html  Jezioro Biezdruchowo


Jezioro Brzostek

Jezioro Drążynek


To oczywiście nie wszystkie jeziora leżące w obrębie Pobiedzisk, jest ich znacznie więcej. W końcu to najprawdziwsze polodowcowe pojezierze, z pięknymi rynnowymi  jeziorami. W ubiegłym roku  otwarto tu nową trasę dla kajakarzy: Szlak Kajakowy Puszcza Zielonka. Zaczyna się on nad Jeziorem Biezdruchowo w Pobiedziskach, a kończy w Tucznie.
Malownicza trasa ciągnie się przez prawie 12 km.
Linki do strony internetowej z informacjami na ten temat:
http://www.pobiedziska.pl/PL-H128/szlak-kajakowy.html
 http://www.pobiedziska.pl/ftp/2011/ulotki/06_Kajaki_2012.pdfNaturalne piękno przyrody, nieskażone żadnym przemysłem - to niewątpliwie największe atuty Pobiedzisk ale uroczy jest też Rynek Pobiedzisk, a tam najlepsze na świecie rurki z bitą śmietaną (w kawiarni Grzeczka)


Rynek w Pobiedziskach i  pomnik Lecha, Czecha i Rusa przypominają, że to właśnie tutaj, na tych ziemiach zaczęło się kształtować Państwo Polskie. O tym, co wydarzyło się 1000 lat temu można przeczytać tu, na stronie internetowej Pobiedzisk:
a tutaj mały fragment: 

Pobiedziska leżą na Szlaku Piastowskim między Poznaniem a Gnieznem, niedaleko Ostrowa Lednickiego. Z racji swojego położenia przy tak ważnym trakcie handlowym i komunikacyjnym były świadkiem narodzin państwa polskiego. Zapisały w historii naszego kraju, może małą, ale na tyle ważną kartę, że Kazimierz Odnowiciel nadał w 1048 roku niewielkiej osadzie nazwę wywodzącą się od słowa pobieda (zwycięstwo). Jest ona prawdopodobnie związana ze zwycięską bitwą, którą stoczył książę Kazimierz w okolicach Pobiedzisk ze zbuntowanym namiestnikiem Mazowsza Masławem...
...Pobiedziska często odwiedzał król Władysław Jagiełło. W 1418 roku witał tu delegację wracającą z soboru w Konstancji, a w 1423 roku ufundował kościół św. Ducha i szpital dla ubogich

http://www.pobiedziska.pl/PL-H31/historia.html
  

Warto też zobaczyć najważniejsze zabytki Szlaku Piastowskiego w
Skansenie Miniatur w Pobiedziskach 


Link do strony internetowej Ośrodka Kultury w Pobiedziskach:
http://ok-pobiedziska.pl/cms/9726/skansen_miniatur

W nawiązaniu do historii, czy do spraw aktualnie ważnych (Ekologia),  ale także z chęci dobrej zabawy, organizowane są liczne festyny, jarmarki, na których doskonale  bawią się wszyscy, zarówno starzy, jak i młodzi Pobiedziszczanie.


Grzegorz Markowski - fajnie go było tu zobaczyć, w młodości wszyscy moi rówieśnicy i ja sama słuchaliśmy muzyki  Perfektu. Dobrze, że tworzą dalej.

Pobiedziska to też dla mnie wspaniałe miejsce do wychowywania dzieci. Spokój, bezpieczeństwo, czyste środowisko, niewielka społeczność, łatwa do zintegrowania się, zdolna zauważyć najmniejsze  zagrożenie, to wszystko jest bardzo cenne. Nie znajdziemy tego w wielkich miejskich aglomeracjach.

Pobiedziska to również moje biuro podróży, które później spakowałam do teczki i teraz dzięki współczesnej technologii oraz współpracy z najlepszymi biurami podróży,  nadal doradzam w sprawach wyjazdów turystycznych.  Wystarczy do mnie napisać na adres anja.duda@hotmail.de
A na koniec naszej wędrówki po Pobiedziskach, dodać muszę garść romantycznych chwil, wspaniałe widoki z okna, maki na łące, ogień w kominku, oraz wiosnę kwitnącą. Tej wiosny w sercach, miłości, uśmiechu dzieci, niech nigdy nam nie zabraknie!
Czego Wam kochani, czytających mojego bloga serdecznie życzę.
Szczególne pozdrowienia przesyłam dla wszystkich mieszkańców Pobiedzisk.


nasze ulubione miejsce- Zajazd Rzepicha- zawsze tu zagląamy, jak tylko jesteśmy w Pobiedziskach, bo jest tu po prostu bardzo romantycznie, swojsko i smacznie


 Z wielką przyjemnością  prezentuję tutaj nowe spojrzenie na Pobiedziska 
- film  "Tutaj każdy wraca" Andrzeja Pieczyńskiego 
(znanego aktora i reżysera, Pobiedziszczanina):

http://www.film.pobiedziska.pl/

2 komentarze:

  1. Witam.Jestem pod wrażeniem!Piękne zdjęcia.Widać na nich, jak kocha Pani to miasto.Ja także pochodzę z Pobiedzisk.Spędziłam tam całe dzieciństwo i miło było powspominać,patrząc na powyższe fotografie:).

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za komentarz. Cieszę się bardzo, że moje zdjęcia i mój osobisty obraz Pobiedzisk, podoba się Pani. Pozdrawiam serdecznie

      Usuń

Jeśli to Ci się podobało, to proszę udostępnij lub napisz kilka słów komentarza.
Dziękuję bardzo, Anna Duda

Archiwum bloga

Popularne posty