czwartek, 21 lutego 2013

Rothenburg ob der Tauber- ocalony przed zniszczeniem, dzięki swej urodzie/ Deutschland/ Bayern, Franken


Nigdzie indziej nie zachowało się tyle średniowiecza i renesansu, co właśnie w Rothenburgu nad rzeką Tauber- w małym mieście o wielkiej sławie.
Czy czas się tutaj zatrzymał? 
Nie trudno w to uwierzyć, kiedy tylko pospaceruje się  niespiesznie po starówce ze starymi domami, wieżami, fontannami, lub po murze obronnym, z którego roztacza się piękny widok nie z tej... epoki. 

Poza tym, że mur sam jest historyczną i architektoniczną wartością, to jeszcze spacer po nim jest okazją do podziwiania miasta , a właściwie jego dachów ze zmieniającej się co chwilę perspektywy. 

Mur jest ogromny, ma 9 metrów wysokości i tyle samo głębokości, oraz ponad 3 km długości. Na pewno kiedyś doskonale spełniał swoje obronne zadanie. Dzisiaj liczne bramy, otwory i schody zapraszają, aby wejść głębiej. 

Tu pod murem, na dużym parkingu, zostawiamy samochód i wchodzimy z wewnętrznej jego strony na coś w rodzaju bardzo długiego balkonu. Z aparatem fotograficznym czujemy się tu jak myśliwi na wysokiej ambonie, a naszą  "zwierzyną" są one:  czerwone dachy Rothenburga. 


Więcej zdjęć z muru i widoków z niego zamieściłam w osobnym albumie.
Zmieniająca się perspektywa, z każdym dosłownie metrem i z każdym kątem patrzenia, sprawiła, że nie mogłam oderwać wzroku i zdjęcia w takiej właśnie ilości musiały powstać, stąd po prostu ten album:

"PONAD DACHAMI ROTHENBURGA"
serdecznie zapraszam 

Z wielką przyjemnością pokażę Wam teraz naszą wycieczkę po tym mieście, rozpoczynającą się właśnie od muru, potem sesja zdjęciowa w potężnej baszcie i przez jedną  z wielu bram, przedostajemy się na starówkę. I tu zaczyna się problem, bo jest tu tak ładnie, tyle cudownych uliczek i zakamarków, że trudno się zdecydować, gdzie najpierw pójść. Idziemy zatem tam, gdzie nas oczy niosą i nie żałujemy żadnej decyzji, bo wszędzie jest pięknie. Miasto swym urokiem rekompensuje nam lekkie zmęczenie i na koniec daje nam wytchnienie  w sielskim ogrodzie królewskim. 
Podziwiamy niesamowite stare domy i przyległe ogródki, zaglądamy na podwórka i do okien. Na drzewkach owocowych kuszą dojrzałe gruszki i jabłka, aż chciałoby się je schrupać.

Na dzisiaj wystarczy już spaceru po murze obronnym.  Jesteśmy dokładnie tutaj w punkcie 2, a zaczęliśmy w punkcie 1.

w Rothenburg ob der Tauber znajdują się  42 wieże i bramy. 
Jak w bajce!
ta "koronkowa" wieża kościoła św. Jakuba - to nasz kolejny cel wyprawy do Rothenburga, ale także ta  biała wieża ratusza - będą więc fajne widoki z góry na starówkę, zielone wzgórza i na dolinę rzeki Tauber

Jesteśmy na Głównym Rynku
brama do ogrodu królewskiegojeszcze kilka bram i wież i wracamy do domu. 


Ta wieża to nasz punkt orientacyjny. Stąd też za pół roku , a dokładnie 19.05.2013 roku wyruszymy na wspólną z mieszkańcami historyczną zabawę, czyli festyn historyczny, jakiego nigdzie indziej po prostu nie ma. " Święto ratowania miasta" to niepowtarzalne, kolorowe widowisko z udziałem 700 mieszkańców, 150 koni, wszystko w historycznym charakterze z 1631 roku, z którym to rokiem związana jest najsłynniejsza legenda miasta. 
Ale o tym wszystkim TUTAJ: 

1 komentarz:

 1. Dear Anna Duda,

  you have been in Rothenburg ob der Tauber and I saw your very very beautyful Pictures of my Hometown.

  I would like to ask you for the foto from the marketplace. On the right side in this picture I am standing with the historical clothes on the place of the "Münzer von Rothenburg ob der Tauber" (Coinmakers of rothenburg).

  I would be taken this picture embedded in my Homepage - if you allow this. And - of course - I will bring your name under or beside the picture like this: Foto © by Anna Duda

  I will be very happy if you allow me to put this photo into my Homepage www.die-muenzer.de

  That you know wich picture I mean, I'll send your this link:

  http://fotoreisemania.blogspot.de/2013/06/festyn-historyczny-w-rothenburg-ob-der.html

  I think its the 18. and the 43. Foto in this line.

  Please answer me.

  Best regards
  Jochen Ehnes

  OdpowiedzUsuń

Jeśli to Ci się podobało, to proszę udostępnij lub napisz kilka słów komentarza.
Dziękuję bardzo, Anna Duda

Archiwum bloga

Popularne posty